ترلان کافه


+ باقلوای عربی (مدل انگشتی)

سلام دوستان عزیزم... انشالله نماز و روزه هاتون قبول باشه!

با یه شیرینی عربی در خدمتتون هستم. یادمه چند ماه پیش احسانه جون از من درخواست کرده بود این شیرینی رو آموزش بدم.... با یه مقدار تأخیر این وعده رو عملی کردم! قلب


مواد لازم:

خمیر فیلو ................................... به مقدار لازم

گردوی خرد شده .......................... ١٠٠ گرم

کره نرم شده .............................. به میزان لازم

شکر ......................................... ١ لیوان

آب ............................................ نصف لیوان

گلاب ......................................... ١ ق م

آبلیمو ........................................ فقط چند قطره 

زعفرون دم کرده ........................... فقط چند قطره

طرز تهیه:

اصلی ترین آیتم واسه درست کردن باقلوا، خمیر اونه. خمیرش به صورت آماده تحت اسم فیلو یا یوفکا فروخته میشه. این هم شکلش: 

این خمیر به صورت چند لایه خیلی خیلی نازک از خمیره که روی هم گذاشته شده و رول شده اند تو بسته شون. من تو این عکس گوشه یه لایه رو بلند کردم که ببینید چقدر خمیر نازکیه. 

برای مواد میانی می تونید از گردو یا بادوم یا فندق یا هر خشکبار دیگه ای که دوس دارید استفاده کنید. من گردو ریختم ولی طعم بادوم رو بیشتر دوس دارم. (بادوم باید خیس بخوره، پوستش جدا بشه و بعد خرد بشه. بادوم من آماده نبود برای همین از گردو استفاده کردم.) بعد دقت کنید که در باقلوای عربی بر خلاف باقلوای ایرانی که محتویاتش خیلی ریز و چرخ شده هست، مواد میانیش به شکل زیر هستن. یعنی نه چرخ شده و نه خیلی درشت. می تونید با ته لیوانی چیزی گردوها رو بکوبید تا به این اندازه برسه ولی چرخ نکنید. باید یه مقدار زیر دندون بیاد. 

باقلوای عربی به شکل های مختلفی درست میشه ولی من مدل انگشتی رو بیشتر دوس دارم. هم خوشگلتره هم خوردنش راحت تر!

حالا نوبت پیچیدن باقلواس. ممکنه خمیرهای فیلو تو اندازه های مختلفی فروخته بشه ولی خمیر من حدود ١٢-١٠ لایه بود که ابعاد هر لایه هم حدود ۴٠×٣٠ سانت بود که من از درازا نصفش کردم شد ٣٠×٢٠ و از سمت کوچیکتر شروع به کار کردم. قبل از هر کاری روی خمیر رو چرب کنید. بعد روی یه طرف خمیر (سمت کوچیکتر) یه مقدار گردو بریزید.   

و از همون طرف شروع کنید به رول کردن تا آخرش. من برای هر رول از ٢ تا خمیر استفاده کردم ولی بهتره از یک لایه فقط استفاده کنیم. چون هر چی نازکتر باشه بهتره.

اون لایه هایی که زیر دستم مونده لایه های باقیمونده خمیر هستن. یعنی چند لایه خمیر روی هم قرار گرفته بود. من هر سری با دو لایه رویی کار می کردم.

کف و دیواره ظرفتون رو حسابی با کره نرم شده چرب کنید و رول های گردو رو یکی یکی بچینید تو ظرف طوری که درز پیچیدن بیفته زیر و باز نشه. 

همه رو خیلی تنگ کنار هم قرار بدید و آخر سر هم روی اون ها رو با کره چرب کنید. 

بعد با یه چاقوی خیلی تیز به اندازه دلخواه برش بزنید.  

و بذارید تو فری که از قبل با درجه حرارت حدوداً ١۶٠ درجه گرم شده (طبقه وسط). تقریباً ٢٠ الی ٢۵ دقیقه زمان نیاز داره تا زیرش طلایی شه. ۵ دقیقه آخر هم فر رو خاموش کنید و ظرفتون رو بذارید رو پایین ترین طبقه و گریل رو روشن کنید. فقط در حدی که روی باقلواها طلایی بشه. 

تو فاصله ای که باقلواها تو فر هستن، شکر، آب، گلاب و زعفرون رو بذارید بجوشه. وقتی به قوام لازم رسید آب لیمو رو اضافه کنید و شربت رو از روی حرارت بردارید و بذارید کنار یه کم از حرارتش کم شه. باقلوا رو که از توی فر درآرودین همونطور که داغه،‌ شربت رو کم کم بریزید روش. اگه خیلی شیرین دوس دارید همه شربت رو بریزید (که البته خیــــــــلی شیرین میشه و فکر نکنم دوس داشته باشید) وگرنه بسته به ذائقه تون می تونید شربتش رو کم و زیاد کنید. من خودم تقریباً نصف شربت رو استفاه کردم.

یه مقدار که سردتر شد باقلواها رو با احتیاط از تو ظرف در بیارید و تو ظرف سروتون بچینید. 

همونطور که می بینید یه مقدار لایه بیرونی باقلواها کلفت شده که علتش استفاده از ٢ لایه خمیره. ولی من از دفعه بعد فقط یه لایه خمیر میذارم. 

خیــــــــــــلی خوشمزه هست. نوش جان!‌ قلب 

 

نویسنده: ترلان ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٥/۳۱
دسته بندی: شیرینی و غذاهای عربی
    پيام هاي ديگران()