ترلان کافه


+ بیسکویت شطرنجی

یه معما (!): ‌وقتی برای بار اول این بیسکویت ها رو دیدم، یه علامت سوال بزرگ تو کله ام نقش بست!!! گفتم آخه چطوری میشه این طرحو ایجاد کرد؟؟ یعنی خمیرای سفید و قهوه ای رو چطوری کنار هم قرار بدم که آخر سر بیسکویت من شطرنجی بشه؟؟... جداً که ظاهر خیلی قشنگ و بی نظیری داره. تو سایت های فارسی هم خیلی کم بهش اشاره شده و جایی ندیدم با شکل آموزش داده باشن! حالا که یاد گرفتم اونارو درست کنم دوست دارم به شما هم آموزش بدم. حتماً امتحان کنید. باور کنید اصلاً سخت نیست، فقط یک کم حوصله و وقت می خواد... همین! اتفاقاً درست کردنش خیلی لذتبخشه! بغل


برای تهیه این نوع بیسکویت به دو نوع خمیر نیاز داریم: یکی خمیر وانیلی و یکی خمیر کاکائویی

مواد لازم برای تهیه خمیر وانیلی:

آرد شماره ١ ............................................ ٢ پیمانه (یا تا حدی که خمیر به دست نچسبد)

زرده یک عدد تخم مرغ بزرگ ...................... ١ عدد

وانیل .................................................... ١ ق غ

شکر .................................................... یک سوم پیمانه

کره نرم شده ......................................... ١٢ ق س

کره و شکر رو با هم بزنید تا به حالت کرم دربیاد، زرده تخم مرغ و وانیل رو بهش اضافه کنید، یک کم هم بزنید. در آخر آرد رو اضافه کنید و با مایه مخلوط کنید. خمیر رو از توی ظرف در بیارید، با کاردک اطراف اونو جمع کنید و به شکل یک مستطیل کلفت در بیارید. دور اونو با سلفون بپیچید و در یخچال قرار بدید.

مواد لازم برای تهیه خمیر کاکائویی:

آرد شماره ١ ........................................  یک و نیم پیمانه

کره نرم شده ........................................ ٨ ق س

شکر .................................................. نصف پیمانه

وانیل .................................................. ١ ق چ

تخم مرغ بزرگ ...................................... ١ عدد

پودر کاکائو ........................................... یک چهارم پیمانه

جوش شیرین ....................................... نصف ق چ

نمک ................................................... نوک ق چ

پودر کاکائو، جوش شیرین، نمک و آرد رو با هم ترکیب کرده و الک کنید. توی ظرفی شکر و کره رو با هم بزنید. وقتی به حالت کرم در اومد تخم مرغ و وانیل رو به اون اضافه کنید. بعد هم مخلوط آرد رو اضافه کرده و با هم مخلوط کنید. این خمیر رو هم مث خمیر سفید جمع کنید و در یخچال بذارید.

****************

وقتی هر دو خمیر آماده شد، اونا رو یکی یکی باز می کنیم و هر کدومو به شکل یک مستطیل به ضخامت تقریباً ٣ میلیمتر در میاریم. خمیر سفیدو روی سطح کار قرار میدیم، یکم سفیده تخم مرغو برس می کنیم رو خمیر سفید و خمیر کاکائویی رو روی خمیر سفید قرار میدیم و با کمی فشار دست، سعی می کنیم این دو لایه به هم بچسبند. بعد از طول برش می زنیم و نیمه دومی رو روی نیمه اولی قرار میدیم. این بار هم از سفیده تخم مرغ برای چسبوندن این دو تیکه به هم استفاده می کنیم. بعد این خمیر دورنگو با سلفون پوشونده و در یخچال قرار بدید. وقتی لایه ها کاملاً به هم چسبیدن، خمیرو به شکل زیر برش بزنید. 

به این ترتیب نوارهایی به شکل زیر خواهید داشت:

در مرحله بعدی ۴ عدد از این نوارها رو طوری روی هم قرار بدید که رنگهای سفید و قهوه ای به صورت آلترناتیو روی هم قرار بگیرند. یعنی اگر لایه اول "سفید، قهوه ای، سفید، قهوه ای" هست لایه ای که روی اون قرار می گیره باید "قهوه ای، سفید، قهوه ای، سفید" باشه و به همین ترتیب تا لایه چهارم. اینجا هم از سفیده برای چسبوندن لایه ها استفاده می کنیم.شکل زیر به دست میاد:

دور هر دسته  سلفون بکشید و در یخچال قرار بدید. (مطابق شکل زیر) در این مرحله خمیر رو می تونید برای مدت طولانی در فریز نگهداری کنید.

 

البته می تونید قبل از این که دور اونو با سلفون بپیچید، یه لایه خمیر سفید یا قهوه ای (به دلخواه خودتون) باز کنید و دور این قعطعاتو با اون بپوشونید. این جوری وقتی بیسکویت ها رو برش می دید، انگار یه لاشه حاشیه هم دور هر بیسکویت به وجود میاد. (البته لازمه این کار اینه که همه خمیر باز شده رو به شکل شطرنج رو هم نذارید و یک قسمتی از خمیر از هر رنگ رو برای حاشیه کنار بذارید)

من این کارو برای یه سری از بیسکویت ها انجام دادم که در شکل نهایی می بینید و می تونید اونارو با مدل بدون حاشیه مقایسه کنید!

حالا که فعلاً در این مرحله هستیم اجازه بدید یه نمونه دیگه هم نشونتون بدم، مدل چرخی!!

اینجا دیگه طرح چارگوش در کار نیست، به جاش مث فرفره است یا چرخ. به این ترتیب که یه تیکه خمیر سفیدو به شکل لوله در بیارید (به ضخامت تقریباً ٢ اینچ) از قطر اونو به ۶ قسمت مساوی ببرید. همین کارو برای خمیر قهوه ای هم انجام بدید. بعد هر یک از سه تا تیکه مثلثی سفیدو کنار یکی از سه تیکه مثلثی کاکائویی قرار بدید (به صورت یک در میون) و لای هر لایه هم کمی سفیده تخم مرغ برس بزنید. به این ترتیب دو تا لوله به دست میاد که به این شکل هستند:

 

بعد از هر رنگ خمیری که دوست دارید باز کنید و دور این استوانه رو بپوشونید.

اینو هم مث قبلی ها با سلفون بپوشونید و بذارید تو فریزر.

حالا دیگه تقریباً کار تمومه، فقط هر وقت که خواستید بپزید اونو از فریز در بیارید، بذارید یخش آب شه، بعد خمیرتونو به شکل بیسکویت های تقریباً به ضخامت نیم سانت برش بزنید و به فاصله در سینی فر بچینید. نیازی نیست سینی رو چرب کنید. بعد اونو در فری که از قبل با حرارت 170 درجه گرم کرده اید، به مدت 12 دقیقه بپزید. دقت کنید که رنگ بیسکویت ها عوض نشه! 

 

البته من فاصله بین بیسکویت ها رو زیاد رعایت نکردم، برای همین وقتی پخت، کمی به هم چسبیده بودند ولی شما رعایت کنید! باز کردن این خمیر یک کم سخته ولی اگه اونو بین دو لایه پلاستیک باز کنید کار به مراتب آسونتر می شه. یه چیز دیگه هم بگم و اون اینکه من کمی از خمیرامو (از هر دو رنگ) جدا باز کردم و قالب زدم و اونارو توی یه سینی جدا گذاشتم به همراه مدل های چرخی! و دیگه این که به منظور صرفه جویی، هر وقت نیاز بود بخشی از خمیرمو ببرم تا صافو منظم بشه من این تیکه ها رو دور نریختم و با دست گردش کردمو به شکل بیسکویت دورنگ تو همون سینی پختم! شما هم می تونید همین کارو بکنید. اینم شکلش!

دیدید چقدر درست کردن این نوع بیسکویت هیجان انگیز و لذتبخشه؟! .... چشمک 

نوش جان! لبخند

نویسنده: ترلان ; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢٢
دسته بندی: بیسکویت
    پيام هاي ديگران()