ترلان کافه


+ کیما پاراتا

پاراتا یکی از نون های اصلی هندیه که هم به صورت ساده تهیه میکنن و هم به صورت پر شده که حالا می تونه با گوشت چرخ کرده (که خودشون بهش می گن کیما) باشه یا سیب زمینی یا تربچه یا هر چیز دیگه. اینجا میخوام کیما پاراتا رو بهتون معرفی کنم که در واقع همون پاراتاس با مواد میانی گوشتی.


 

برای این کار هم به درست کردن خمیر احتیاج داریم هم مواد میانی.

خمیر

مواد لازم:

آرد معمولی (شماره ٢) ............................... ٢ پیمانه

آب .......................................................... ١ پیمانه یا در حدی که خمیر به دست نچسبه

نمک ....................................................... نصف ق چ

روغن مایع ............................................... ٢ ق س

 

طرز تهیه:

آرد و نمک رو با هم مخلوط کنید و روغن رو بهش اضافه کنید. کم کم آب رو هم به خمیر اضافه کنید و مرتب چنگ بزنید. وقتی خمیر آماده شد روشو بپوشونید و به مدت ١٠-١۵ دقیقه بهش استراحت بدید تا موقع باز کردن راحت باز شه و اذیت نکنه.

 

 

مواد میانی پاراتا

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده ...................................... ۴٠٠ گرم

پیاز .......................................................... ۴ عدد

گوجه فرنگی .............................................. ١ عدد

فلفل سبز .................................................. ١ عدد (اگه دوس داشتید تند تر شه ٢ عدد!)

نمک ......................................................... به میزان لازم

گشنیز خرد شده ......................................... ٣ ق غ

انواع و اقسام ادویه هندی شامل گارام ماسالا، زردچوبه، پودر فلفل قرمز، زنجبیل، کمی سیر، پودر تخم گشنیز، زیره، .... و هر چی که در دسترستون بود!

 

طرز تهیه:

پیاز رو تو کمی روغن تفت بدید. گوجه فرنگی رو بهش اضافه کنید و مرتب هم بزنید. کمی بعد گوشت رو هم به مواد اضافه کنید و کمی که سرخ شد همه ادویه رو به همراه فلفل سبز به مایه اضافه کنید و هم بزنید. دقت کنید که مایه تون نباید آب یا روغن داشته باشه و باید خشک باشه. در آخر گشنیز رو هم اضافه کنید و مواد رو خوب مخلوط کنید.

نکته: حتماً گوشت باید خیلی ریز چرخ شده باشه و همه مواد خیلی ریز خرد شده باشن تا وقتی که میرن لای خمیر موقع پهن کردن خمیر، اونو پاره نکنن.

 

 

مرحله درست کردن کیما پاراتا

از خمیر گلوله ای به اندازه یه نارنگی بردارید. به همین اندازه هم مایه گوشتی براش در نظر بگیرید.

خمیر رو با دست کمی فشار بدید تا به شکل دایره ای دربیاد که مرکز اون از لبه هاش ضخیم تره. دقت کنید که حتماً اطراف این دایره باید نازکتر از مرکز دایره باشه.

بعد مایه رو روی مرکز قرار بدید و اطراف رو بیارید رو هم و محل تلاقی لبه ها رو بپیچونید که مطمئن شید مواد اون تو گیر کردن! (می تونید قبل از ریختن مایه کمی خمیر رو با وردنه باز کنید)

 

 

بعد خمیر رو بر گردونید رو سطح کار و خیلی آروم و با دقت اول با دست کمی اونو له کنید و بعد با وردنه یواش یواش از جهات مختلف باز کنید تا حدی که یه دایره نازک به ضخامت تقریباً نیم سانت به دست بیاد و مواد گوشتی به طور یکنواخت در همه جای این دایره پخش شده باشن. اگه دیدین هوا لای خمیر گیر کرده خیلی آروم با یه چنگال چند تا سوراخ روی خمیر ایجاد کنید و کمی فشار بدید تا هوای گیر افتاده بیاد بیرون.

 

 

 

برای این که خمیر به تخته یا به وردنه نچسبه حتماً سطح کار و وردنه رو آرد پاشی کنید.

بعد تابه ای رو که ترجیحاً باید تفلون باشه بزارید روی حرارت و پاراتاها رو یکی یکی در تابه بپزید. برای این که همه جای پاراتا به طور یکنواخت بپزه با یه حوله تمیز که کمی مرطوب باشه به همه جای نونتون آروم فشار وارد کنید تا همه نقاط سطح زیر اون رنگ قشنگی پیدا کنه و بپزه.

 

 

وقتی این اتفاق افتاد، اونو برگردونید و همین کارو واسه طرف دیگه هم انجام بدید. وقتی طرف دوم هم پخته شد، کمی کره آب شده روی پاراتا برس کنید.

پاراتا رو گرم سرو می کنن.

اینم یه پاراتا که پاره اش کردم تا از نمای نزدیک ببینید چطور گوشت لای خمیر گیر می کنه!

 

 

با این مقدار مواد حدود ۶-٧ تا پاراتا به قطر تقریباً ١۵ سانت به دست میاد.

نویسنده: ترلان ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۸
    پيام هاي ديگران()