ترلان کافه


+ کیک با رویه ژله

سلام دوستان عزیز

قلبعید سعید قربانقلب

 رو به همه شما دوستان گل و خونواده های محترمتون تبریک میگم.

امروز اینجا عید قربانه. به همین مناسبت من این کیک رو درست کردم و بدو بدو اومدم اینجا بنویسم تا اگه کسی خواست اونو برای عید درست کنه برسه این کار رو انجام بده! لبخند

 


مواد لازم:

١- کیک اسفنجی ................................ ١ عدد

٢- پودر ژله (طعم دلخواه) ....................... ٢ بسته

٣- خامه فرم گرفته ................................ ٢ پیمانه

۴- توت فرنگی ...................................... به میزان لازم

۵- پودر کاسترد ..................................... ٣ ق غ

۶- شیر ................................................ سه و نیم پیمانه

٧- شکر ................................................ ۴ ق غ

٨- پودر ژلاتین......................................... چهار ق غ

طرز تهیه:

پودر ژله رو تو یک و نیم پیمانه آب جوش حل کنید. می تونید کمی هم روی بخار آب جوش بذارید که کاملاً ذرات ژلاتین حل بشه و ژله تون شفاف بشه. بعد یک و نیم پیمانه آب سرد به ژله اضافه کنید و هم بزنید. من یه مقدار ژلاتین هم اضافه کردم تا ژله سفت تری درست بشه. برای این کار ٢ ق از پودر ژلاتین رو روی کمی آب سرد بیاشید. وقتی به حالت اسفنجی رسید اونو روی بخار آب جوش بذارید تا ژلاتین حل بشه و اونو به مایه ژله تون اضافه کنید و بذاریدش تو یخچال تا سرد بشه.

من این کیک رو تو یه ظرف پیرکس به ابعاد ٣٣ × ٢٣ سانت درست کردم. قبل از هر چیز کف و دیواره پیرکس رو با فویل بپوشونید. حتماً این کار رو بکنید. دلیلش رو به موقعش میگم! چشمک

 

من از یه کیک اسفنجی دو رنگ آماده استفاده کردم.

کیک اسفنجی رو لایه لایه (هر لایه به ضخامت تقریباً‌ نیم سانت) ببرید و کف ظرف پیرکس رو با یه لایه کیک بپوشونید.

کمی خامه روی اون بمالید و بعد ظرف رو تو فریزر بذارید که سرد بشه.

سه پیمانه شیر رو با ۴ ق شکر مخلوط کنید و روی اجاق بذارید تا بجوشه. پودر کاسترد رو تو نیم پیمانه شیر حل کنید و وقتی شیر و شکر جوش اومد به اون اضافه کنید.

یکی دو قل که زد از روی آتیش بردارید.

٢ ق ژلاتین رو تو کمی آب سرد حل کنید و روی بخار آب جوش بذارید تا شفاف بشه و وقتی مایه کاسترد کمی خنک شد به اون اضافه کنید.

بذارید کاسترد کاملاً خنک بشه و در این فاصله هر چند وقت یه بار می تونید هم بزنید که روش نبنده. وقتی کاملاً به دمای محیط رسید و دیگه اثری از گرما نداشت آروم آروم از مایه کاسترد روی کیک بریزید تا یه لایه از کاسترد تشکیل بشه. ظرف رو توی یخچال بذارید تا کاسترد هم کاملاً خودش رو بگیره.

وقتی کاسترد سرد شد یه لایه دیگه از کیک روی اون قرار بدید و روی لایه دوم کیک رو با خامه بپوشونید.

 

من خودم همین کار رو کردم و گذاشتم کاسترد کاملاً سرد بشه بعد طبقه دوم کیک رو روش چیدم ولی فکر کنم اگه کاسترد کاملاً نبسته باشه بهتره چون در این صورت احتمالاً کیک یه کم به کاسترد می چسبه و موقع بریدن ازش جدا نمیشه ولی مال من یه مقدار جدا می شد. به هر حال من اگه یه بار دیگه این کیک رو درست کردم نمی ذارم کاسترد سفت بشه و می خوام امتحان کنم ببینم اونجوری فرقی می کنه یا نه؟!

خیلی مهمه که اطراف کیک و جاهایی که درز داره با خامه پوشیده بشه چون در غیر این صورت وقتی می خواهیم ژله روی اون بریزیم چون ژله مایع هست از جاهایی که بتونه نفوذ می کنه و میره زیر خامه، کیک رو خیس می کنه! برای همین دقت کنید که حتماً اطراف پوشیده بشه.

می خواستم از نزدیک نشون بدم چطوری درزها رو بگیرید ولی ظاهراً‌ عکس خیلی گویا نیست! به هر حال می دونم که می دونید منظورم چیه! لبخند

ظرف رو توی فریزر بذارید تا کاملاً خامه سرد بشه و وقتی این طور شد ژله رو که باید خوب سرد شده باشه و همچنان مایع باشه البته یه مایع غلیظ (ولی اصلاً نباید بسته شده باشه) کم کم و خیلی آروم روی خامه بریزید.

در اینجا باید یه نکته ای رو بگم و اون این که من خودم وقتی اومدم ژله رو بریزم دیدم هنوز خیلی شل بود و لازم بود کمی بیشتر بمونه تا فقط یه خورده سفت بشه. برای همین دوباره برگردوندمش تو یخچال. تو این فاصله اومدم این پست رو بنویسم و بعد که رفتم سر بزنم به ژله دیدم سفت شده!!! ناراحت حالم گرفته شد ولی خوب گفتم بذار حالا این بار یه مدل متفاوت درست کنم!‌ واسه همین ژله رو کمی هم زدم و استفاده کردم ولی اگه ژله مایع مایع باشه خیلی بهتره چون اون وقت لایه ای که روی کیک درست میشه شفاف و یه دست میشه!

نهایتاً توت فرنگی ها رو به فاصله مناسب روی ژله بچینید و بذارید تو یخچال تا کاملاً ببنده.

من برای این که فاصله بین توت فرنگی ها درست از آب دربیاد، اندازه گیری کردم و با نخ هایی علامت گذاری کردم. این جوری دیگه موقع بریدن کیک، قطعات من کوچیک و بزرگ و یا کج و کوله در نمیاد! 

یه دو سه ساعتی که کیک تو یخچال بمونه کاملاً جا میفته و ژله اش هم می بنده. الآن دیگه وقت بریدن کیک به قطعات مساویه.

برای این کار فویل اطراف کیک رو به آرومی بگیرید و با همین فویل از توی پیرکس در بیارید. بعد آروم فویل رو بخوابونید تا دیگه دیواره ای دور کیک وجود نداشته باشه. در واقع من برای همین گفتم که ظرف رو اول با فویل بپوشونید چون این جوری موقع بریدن کیک به مشکل بر نخواهید خورد ولی اگه بخواهید کیک رو تو خود پیرکس ببرید موقع بیرون آوردن قطعات کیک، کار براتون خیلی سخت میشه (به دلیل دیواره پیرکس) و رویه ژله ممکنه بشکنه و کار قشنگ از آب درنیاد. من پس از دو سه بار تجربه بالاخره به این کشف رسیدم که فویل خیلی می تونه کمک کنه!‌

 

من با کمک همین نخها کیک رو بریدم. این جوری کار هم تمیز از آب در میاد ولی اگه خواستین با چاقو کیک رو ببرید یادتون باشه که پس از هر برش، چاقو رو تو آب گرم فرو ببرید و با دستمال پاک کنید تا خامه ای که روی چاقو مالیده میشه باعث کثیف کاری و خامه ای شدن ژله ها نشه.

قطعات بریده شده رو قشنگ توی سینی بچینید...

و سرو کنید......... نوش جان! قلب

نویسنده: ترلان ; ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٦
دسته بندی: کیک
    پيام هاي ديگران()