ترلان کافه


+ کبه سیب زمینی و بلغور

همون طور که می دونید کبه (KEBBEH) یه غذای عربیه که در واقع گلوله هایی هست که توش معمولا با مایه گوشت چرخ کرده پر میشه. حالا اون خمیری که دور مواد رو می گیره می تونه متفاوت باشه. مثلاً سیب زمینی یا برنج یا بلغور یا هر چیز دیگه که من اینجا کبه سیب زمینی رو آموزش میدم تا بعد انشالله با مواد دیگه هم درست می کنم و انواع دیگه کبه رو هم با هم تجربه می کنیم! لبخند


مواد لازم:

خمیر دور کبه:

سیب زمینی .............................. ١ کیلو

بلغور ......................................... ۴ لیوان

پیاز متوسط ................................ ١ عدد

آرد ............................................ ٢ ق غ

نمک و فلفل و ادویه دلخواه ............ به مقدار لازم

مواد میانی کبه:

گوشت چرخ کرده ....................... نیم کیلو

گردوی خرد شده ........................ ١ لیوان

پیاز .......................................... ۵ عدد

سماق ...................................... ٢ ق غ

نمک و فلفل و ادویه دلخواه ........... به مقدار لازم

طرز تهیه:

سیب زمینی ها رو با کمی نمک آب پز کنید. وقتی پخت پوستش رو بکنید و رنده کنید. بلغور رو هم خوب بشورید و به مدت ٢٠ دقیقه بذارید خیس بخوره بعد آبش را کاملاً بگیرید و با سیب زمینی رنده شده،‌آرد،پیاز رنده شده و ادویه (که میتونه شامل کمی دارچین و زیره و فلفل باشه)‌ حسابی چنگ بزنید. حتی می تونید همه مواد رو با هم بریزید تو غذاساز تا خمیر کاملاً یه دستی به دست بیاد.

برای مواد میانی، پیاز ها رو ریز خرد کنید و تو کمی روغن سرخ کنید. گوشت چرخ کرده رو هم به پیاز اضافه کنید و وقتی سرخ شد سماق و نمک و فلفل و ادویه رو به گوشت اضافه کنید. بذارید مایه گوشت کاملاً سرد بشه.

حالا برای درست کردن کبه ها دست به کار بشید... برای این کار قبل از هر چیز یه کاسه آب بذارید کنار دستتون. چون مایه کبه چسبنده هست و سخته کار کردن باهاش و شکل دادن به کبه ولی اگه دستتون رو مرتباً با آب خیس کنید دیگه مشکلی نخواهید داشت.

از مایه گلوله هایی به اندازه یه نارنگی بردارید و اون رو تو دستتون گرد کنید.

وسطش رو گود کنید و با یه ق غ از مایه میانی پر کنید .

و دورش رو روی هم بیارید تا به شکل یه توپ بسته دربیاد.

کاملاً تو دستتون باهاش بازی کنید تا همه اطرافش صاف و خوشگل بشه. شکل اصلی کبه به صورت یه بیضی هست که دو سرش یه مقدار نوک تیزه. منم سعی کردم به همین شکل درست کنم.

کبه ها که یکی یکی درست شدن و مایه تموم شد اونها رو برای یه نیم ساعتی تو یخچال بذارید تا خودش رو بگیره.

بعد روغن فراوون رو داغ کنید (روغن باید کاملاً داغ باشه تا کبه ها وا نرن... این خیلی مهمه!) و کبه ها رو تو روغن شناور سرخ کنید. فقط دقت کنید که هر دفعه بیشتر از ۴-٣ تا کبه رو تو روغن نندازید چون حرارت روغن میاد پایین و کبه ها وا میرن.

وقتی کبه ها سرخ شدن اون ها رو تو صافی بریزید تا روغن اضافیشون گرفته بشه.

کبه رو هم گرم و هم سرد سرو می کنن.... نوش جان! لبخند 

  

راستی یه چند نکته هم یادم اومد که گفتنش خالی از لطف نیست!

کبه غذای سنگینی هست و معمولاً آدم با یکی دو تا سیر سیر میشه!

هر چی بتونید خمیر دور کبه رو نازکتر در بیارید بهتره. البته خیلی سخته و مال من هم از این که می بینید نازکتر نشد ولی اگه بشه خیلی بهتره!

با این مقدار مواد حدود ٣٠ تا کبه به سایز کبه های من درست میشه!

کبه تازه تازه خوشمزه هست و اگه یه روز بمونه و گرم بشه به هیچ وجه به خوشمزگی تازه اون نیس. به همین دلیل کم درست کنید که همون موقع خورده بشه و برای روز بعد نمونه! 

و یه اتفاقی که خیلی احتمال زیادی داره بیفته اینه که کبه تو روغن وا بره. اگه این طور شد، اصلاً هول نشید. به کبه دست نزنید تا خودش رو بگیره. در این فاصله یه سری از مواد میانی کبه و یه مقدار هم از بلغور و اینا می ریزه تو روغن.... خیلی با حوصله و خونسردی با یه صافی کوچیک یا کفگیر سوراخ دار مواد رو از تو روغن جمع کنید و کبه رو اگه خیلی تخریب نشده بر گردونید که اونورش هم سرخ بشه و قابل استفاده باشه ولی اگه خیلی داغون شده بود بریزید بره. (دو تا از کبه های من هم وا رفت البته... که با همین روش درستش کردم!!!) ساکت

نویسنده: ترلان ; ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱۱/٦
    پيام هاي ديگران()