ترلان کافه


+ آیسینگ فوندانت (Icing Fondant)

یکی از روش های تزیین کیک استفاده از آیسینگ فوندانت یا همون خمیر شکریه. به قدری میشه با این فوندانت به کیک تنوع داد که حد نداره. برای اثبات ادعام یه سرچ بکنید تو گوگل تحت عنوان "Cake Decoration with fondant" خودتون نتیجه رو ببینید! چشمک


مواد لازم:

خاکه قند ................................ ۴ لیوان (یه مقدار هم بیشتر داشته باشید و بذارید کنار)

پودر ژلاتین ............................ ۵/١ ق م

آب سرد ................................ ٨/١ پیمانه

شربت (آب و شکر) ................. ۴/١ پیمانه (همون که به انگلیسی میشه Light Corn Syrup)

گلیسیرین خوراکی ................. ۵/١ ق چ (گلیسیرین در لوازم قنادی فروشی ها پیدا میشه)

روغن مایع ............................. خیلی کم فقط در حد چرب کردن نوک انگشت ها

طرز تهیه:

ژلاتین رو روی آب سرد بپاشید و بذارید ۵ دقیقه بمونه. وقتی به حالت اسفنجی رسید روی بخار کتری قرار بدید تا ژلاتین حل بشه. بعد از روی حرارت بردارید ولی روش رو بپوشونید تا گرم بمونه.

خاکه قند رو بریزید تو یه کاسه بزرگ و وسط اون رو گود کنید.

شربت و گلیسرین رو بریزید تو گودی. هم نزنید.

ژلاتین حل شده رو هم بریزید روی مواد دیگه.

با کاردک چرب یا قاشق چوبی مواد رو هم بزنید.

وقتی هم زدن سخت شد، مواد رو به روی سطح کار که کمی چرب شده منتقل کنید و با نوک انگشت ورز بدید تا حدی که خمیرتون آماده شه.

البته یه کم چسبنده هست ولی وقتی بره تو یخچال سفت تر میشه. روی خمیر رو با سلفون بپوشونید تا خشک نشه. یه چند ساعتی باید تو یخچال بمونه.

برای باز کردن خمیر، سطح کار رو با کمی آرد ذرت الک کنید و خمیر رو با کمک وردنه ای که اون هم آرد پاشی شده به آرومی باز کنید.

هر چی ضخامت خمیر کمتر باشه بهتره ولی متاسفانه هر چی نازک تر باشه بلند کردنش از سطح کار و گذاشتنش روی کیک سخت تر میشه چون ممکنه خمیر پاره بشه.

به هر حال خمیر رو به اندازه ای یه کم بزرگتر از کیک (روی کیک و اطرافش) باز کنید. ضمناً کیک باید از قبل آماده شده باشه. رو و اطراف کیک رو با یه لایه خامه فرم گرفته بپوشونید و بذارید فریزر خودش رو خوب بگیره. 

بعد به آرومی خمیر رو دور وردنه بپیچید و خمیر رو بلند کنید و بذارید روی کیک.     

 

با دست خمیر رو به آرومی به کیک بچسبونید و کمی فشار بدید تا صاف بشه. اضافات خمیر رو از لبه کیک ببرید و باز هم با دست اطراف کیک رو صاف کنید. تا اینجا کیک با فوندانت پوشونده میشه.

حالا اگه خواستین دو رنگش کنید، خلال دندون رو بزنید تو رنگ خوراکی و چند جا فرو کنید تو خمیر. بعد خمیر رو هی ورز بدین تا حدی که همه اون خمیری که می خواهید رنگی بشه، به صورت یکنواخت رنگ مورد نظر رو به خودش گرفته باشه.

و اما من برای درست کردن این جعبه کادو از دو تا کیک مکعب مستطیل کوچیک استفاده کردم. راستش چون بار اولم بود می خواستم آیسینگ فوندانت درست کنم ترسیدم ریسک کنم و زیاد درست کنم.

هر دو تا کیک رو که خامه مالیدید بذارید تو جایخی تا کاملاً سرد و سفت شه. اول خمیر سفید رو باز کنید و روی کیک بزرگتر بکشید. بعد خمیر صورتی رو باز کنید و نوارهایی ازش ببرید و با کمک کمی آب (فقط در حدی که یه خورده نوارهاتون مرطوب بشه) اون ها رو به کیک سفید بچسبونید. عکس این کار رو با کیک کوچیکتر انجام بدین. به این ترتیب کیک کوچیکتر به رنگ صورتی میشه با نوارهای سفید.

برای درست کردن پاپیون روش هم باز از چند تا نوار سفید و چند تا هم نوار صورتی که به صورت حلقه درست شده استفاده کنید.

می تونید برای تنوع یه مقدار از خمیر رنگی رو باز کنید و با قالب خیلی کوچیک (مثلاً دایره) بزنید و دایره های ایجاد شده رو به روی کیک سفید بچسبونید. من اگه از خمیر سفید چیزی مونده بود دایره های کوچیکی میزدم و می چسبوندمشون روی کیک صورتی ولی تموم شده بود.

همین!

راستی چیزی که خیلی مهمه تو کار کردن با فوندانت، سرعت عمله. چون خیلی سریع شل میشه و اون وقت دیگه کار کردن باهاش سخته.

من پارسال یه بار اومدم درست کنم ولی خمیرم خیلی شل شده بود و منم نمی دونستم چیکار کنم! خمیرم خراب شد و انداختمش دور! ولی این سری تو اندازه گیریها دقت بیشتری کردم و حوصله بیشتری به خرج دادم و نتیجه بد نشد.

هر چند چیزی که تو ذهن من بود در عین سادگی خیلی قشنگ بود ولی متاسفانه به مرحله عمل که رسید اونقدر که میخواستم منظم نشد. یه دلیلش به خاطر هوای گرم و مرطوب اینجاس. حتی اگه کولر روشن باشه...

و دلیل دیگه هم به هر حال به خاطر نداشتن تجربه بود! دور کیک یه مقدار کج و کوله شده بود که از شما دوستای هنرمند معذرت میخوام! شما از من هنرمندترید و مسملا ً مال شما بهتر و منظم تر میشه! 

راستی نمی دونستم شمع رو کجا بذارم نهایتاً گذاشتمش پشت کیک ولی تو عکس انگار روی کیک و وسط اونه!

این مقدار مواد برای تهیه فوندانتی که بشه باهاش یه کیک به قطر ٢۵ سانتیمتر را پوشوند کافیه.

راستی در مورد "شربت" من قبلاً تو پست "رزهای شکلاتی" توضیح دادم! لبخند

نویسنده: ترلان ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٢/۱
دسته بندی: کیک
    پيام هاي ديگران()